Муниципальное общеобразовательное учреждение "Школа № 106 города Донецка"

 

Информатика

Підручник: Інформатика 5 клас. Автори:  Н.В. Морзе, О.В. Барна, В.П. Вембер та ін.. 

 

Урок 1

 

Тема: Інформація і повідомлення

Людина сприймає світ за допомогою органів чуття: слуху, зору, нюху, дотику, смаку.

       Ти вже знаєш, що очі допомагають людині бачити світ. За допомогою органів слуху людина чує та розрізняє звуки. Органи нюху забезпечують сприйняття запахів. За допомогою язика ми можемо розрізняти продукти на смак. А шкіра забезпечує можливість розрізнити тепло, м ’якість предметів, їх форму.

       Але чи завжди нам вдається всім однаково точно визначити смак їж і, побачити дрібні та великі предмети, почути та зрозуміти класичну та сучасну музику, відрізнити аромат, відчути тепло чи почути спів птаха?

       Було б дивним, якби одна пісня подобалася всім без винятку, або деяка картина сучасного художн ика тлумачилась усіма однаково, всі однаково розуміли новини по телебаченню та з газет. Кожна людина по-різному сприймає за допомогою органів чуття явища, предмети та повідомлення. Тому говорять, що люди отримують різну інформацію про навколишній світ, оскільки органи чуття в кожної людини мають свої особливості. Крім того, різні люди можуть зробити і різні висновки з того, що сприйняли органи чуття.

Інформація — це відомості про світ, що нас оточує, про явища, які відбуваються в ньому.

 

Слово «інформація» походить від латинського informatio. Воно має кілька значень: роз’яснення, виклад, тлумачення; подання, поняття; ознайомлення. В англійській мові слово information уперше з ’явилося в 1387

Людина отримує інформацію за допомогою повідомлень. Наприклад:

• дівчинка слухає музику на плеєрі;

• мама читає газету;

• батько ознайомлюється з повідомленням на інформаційному табло в аеропорту про прибуття літака;

• автомобіліст розрізняє жести регулювальника;

• лікар порівнює графік температури хворого протягом певного періоду;

• друзі пересилають один одному СМС-повідомлення по мобільному телефону;

• учні слухають пояснення вчителя на уроці;

• бабуся дивиться виставу в театрі;

 

• турист розглядає схему метрополітену.

 

Інформація передається за допомогою повідомлень.

Однакову інформацію можна передати за допомогою різних повідомлень. Наприклад, про пішохідний перехід можна повідомити написом на спеціальному щиті «Перехід», або пофарбувавши місце переходу на дорозі білими смугами, або встановивши спеціальний дорожній знак.

І навпаки, одне повідомлення може нести різну інформацію для різних людей. Наприклад, сигнали машини швидкої допомоги для людини, яка на неї чекає, означають, що надійшла допомога, а для людини, що йде вулицею — це лише різкий звук сирени.<span calibri'"="">

Одні органи чуття можуть підсилювати дію інших: коли на очі діє зелене світло, чутливість слуху підвищується. Кількість повідомлень, які отримують люди, подвоюється кожні 72 год.

Домашнє завдання:

1. Розгадай ребуси. Сформулюй твердження, яке пояснює правило складання таких ребусів.

2. Катруся, ТетянкатаОля вчаться в одній школі: у 5-му, 6 -му та 4-му класі. Йдучи до школи, вони повідомили Михайлику, який буде навчатись у 5-му класі, що Оля не шестикласниця та не вчиться в 4-му класі, а Катруся - такожне шестикласниця. Хто в якому класі вчиться?